Avokado-tahinitoast paprikalla

Avokado-tahinitoast paprikalla

10 minuuttia
Valmista yksinkertainen, mutta maukas avokado-tahinitoast paprikalla ja nauti pari herkullista toastia rentouttavan viikonloppubrunssin merkeissä ystävien ja perheen kanssa, tai nauti ne nopeana lounaana kiireisenä arkipäivänä. Joka tapauksessa pääset nauttimaan avokadon, paprikan, juuston, tahinin ja hapanjuurileivän ihastuttavasta makuyhdistelmästä.
https://www.arla.fi/reseptit/avokado-tahinitoast-paprikalla/

Tee näin:

Avokado-tahinitoast paprikalla
  • Vatkaa juusto ja puolet tahinista kevyeksi ja kuohkeaksi. Jaa seos kahteen hapanjuurileivän viipaleeseen ja levitä tasaisesti.
  • Kokoa kumpikin viipale avokadoviipaleilla ja valuta loppu tahini päälle. Ripottele päälle savupaprikaa ja mausta suolalla ja mustapippurilla.
Valmis!
Vinkki

Kaikki on kiinni täydellisen kypsien avokadojen löytämisestä, jotka ovat hieman pehmeitä, mutta eivät liian pehmeitä. Ne ovat olennaisia toastisi rakenteelle, joten valitse tarkasti.

Vinkki

Älä leikkaa avokadoa ennen kuin olet valmis kokoamaan toastin. Avokado hapettuu ja muuttuu nopeasti ruskeaksi, mikä tekee esillepanosta melko epämiellyttävän. Suosittelemme tarjoilemaan toastin heti sen valmistamisen jälkeen.

Ainekset

Avokado-tahinitoast paprikalla
Viipaletta paahtunutta hapanjuurileipää
2
60 g
Avokado, halkaistu, kivestä poistettu, kuorittu ja viipaloitu
1
Suolaa ja mustapippuria maun mukaan
Lisää herkullisia ideoita
Avokadoleivät
15 minuuttia
Avokadoleivät
(5)
Avokado-toastit
15 minuuttia
Avokado-toastit
(2)
Avokado-bruschetta
20 minuuttia
Avokado-bruschetta
(0)